Hitta.se
Ladda ner årsredovisning!

Företaget tillhandahåller en anläggning i Lund för förvaring av materiel genererat av läkemedelsindustrin, enligt GMP. Verksamheten består av skilda enheter, där referensprov från forskning, tillverkning eller färdiga produkter kommer att förvaras under kontrollerade former och hög säkerhetsnivå. Detta för att uppfylla kraven från relevanta svenska och internationella regulatoriska myndigheter, på hur man förvara bio-material i en bio-depå. Anläggningen innehåller kyl (+4 grader), frys (- 20 och - 80 grader), - 180, rumstemperatur och dokumentarkiv.

Information

  • Organisationsnummer:

    556838-9703
  • Bolagsform:

    Aktiebolag
  • VD:

    Hussein Ismail
  • Bolaget registrerat:

    2011-01-20
  • F-skatt:

    Registrerad
  • Moms:

    Registrerad (SE556838970301)
Okänd kreditvärdighet
Kreditbetyg från Dun & BradstreetOkänd kreditvärdighet. Ta reda på rating här.

Kontaktuppgifter

Nyckeltal

2025-12*2024-12*2023-12*
Omsättning (tkr)34 99026 33423 528
Rörelseresultat, EBIT (tkr)2 0082 2964 562
Resultat efter finansnetto (tkr)1 6132 1274 543
Årets resultat (tkr)1 6132 1274 543
Summa tillgångar (tkr)24 66316 40811 757
Antal anställda181512
Gå till Dun & Bradstreets informationssida.

Hur kreditvärdigt är bolaget du tittar på?

Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.

Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:

  • Ska inleda ett samarbete eller skriva avtal
  • Ska besluta om en ny eller befintlig kunds kreditvillkor
  • Vill säkerställa att leverantören är stabil
  • Vill fatta automatiserade kreditbeslut

Vad du får reda på:

  • Riskklass, kreditbetyg- och limit
  • Betalningsanmärkningar
  • Styrelse och ägarstruktur
  • Historik och finansiell utveckling

Ta en kreditupplysning på detta företag

Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar

Årsredovisningar Birka Biostorage AB

Årsredovisning 2025-12
Årsredovisning 2024-12
Årsredovisning 2023-12
Årsredovisning 2022-12
Årsredovisning 2021-12
Årsredovisning 2020-12
Årsredovisning 2019-12
Årsredovisning 2018-12
Årsredovisning 2017-12
Årsredovisning 2016-12
Årsredovisning 2015-12

Bolagets redovisning

Resultaträkning (TKR)

2025-12*2024-12*2023-12*
Omsättning (tkr)34 99026 33423 528
Rörelseresultat, EBIT (tkr)2 0082 2964 562
Resultat efter finansnetto (tkr)1 6132 1274 543
Årets resultat (tkr)1 6132 1274 543

Balansräkning (TKR)

TILLGÅNGAR2025-12*2024-12*2023-12*
Anläggningstillgångar (tkr)15 7236 4443 141
Omsättningstillgångar (tkr)8 9409 9658 616
Tillgångar (tkr)24 66316 40811 757
SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR2025-12*2024-12*2023-12*
Eget kapital (tkr)9 3158 7037 575
Obeskattade reserver (tkr)
Avsättningar (tkr)
Långfristiga skulder (tkr)7 0674 1301 379
Kortfristiga skulder (tkr)8 2803 5762 803
Skulder och eget kapital (tkr)24 66316 40811 757

Löner och utdelningar (TKR)

2025-12*2024-12*2023-12*
Löner till styrelse & VD (tkr)
Varav tantiem till styrelse & VD (tkr)
Löner till övriga anställda (tkr)
Varav resultatlön till övriga anställda (tkr)
Sociala kostnader (tkr)
Utdelning till aktieägare (tkr)1 000

Nyckeltal

2025-12*2024-12*2023-12*
Antal anställda181512
Omsättning per anställd (tkr)1 9441 7561 961
Personalkostnader per anställd (tkr)
Vinstmarginal5.7%8.7%19.4%
Soliditet37.8%53.0%64.4%
Kassalikviditet108.0%278.7%307.4%

Befattningshavare

Exekutiva befattningar

Styrelsemedlemmar

Tillsynsbefattningar

Firmatecknare

Firman tecknas av styrelsen.Firman tecknas var för sig av.ledamöterna.suppleanten.

Styrelser och befattningshavare

Könsfördelning & medelålder i styrelsen

54 år

Karta

Odarslövs Gård 332, 225 92 Lund

Karta och andra adresser

Odarslövs Gård 332, 225 92 Lund

Birka Biostorage AB har verksamhet på Odarslövs Gård 332, Lund. 

Birka Biostorage AB har 1 annan verksamhet i Sverige. Det som ligger närmast Lundskontoret är Birka Biostorage AB i Lund.

Svensk Näringsgrensindelning - SNI

Företaget tillhandahåller en anläggning i Lund för förvaring av materiel genererat av läkemedelsindustrin, enligt GMP. Verksamheten består av skilda enheter, där referensprov från forskning, tillverkning eller färdiga produkter kommer att förvaras under kontrollerade former och hög säkerhetsnivå. Detta för att uppfylla kraven från relevanta svenska och internationella regulatoriska myndigheter, på hur man förvara bio-material i en bio-depå. Anläggningen innehåller kyl (+4 grader), frys (- 20 och - 80 grader), - 180, rumstemperatur och dokumentarkiv.

  • 52100 - Magasinering och varulagring